Kuiv nahk

või kuivnahksus (samuti tuntud kui xerosis cutis), mis on tuletatud kreekakeelsest sõnast “kuiv nahk”, mis on igas eas väga levinud seisund.  Tavaliselt pole nahakuivus tõsine, kuid see võib olla ebamugav ja ebameeldiv, mille tulemuseks on peened jooned ja kortsud. 

Põhjused

Kuiva nahka võib põhjustada toitumine, liiga kuiv või külm ilm, dermatiit, hormonaalne tasakaalustamatus, allergiad ja muud naha- ja tervisehäired. Muud kuiva nahka põhjustavad tegurid hõlmavad nii kokkupuudet alkoholiga kui ka teiste ärritajate ja allergeenidega. Sügavalt lõhenenud kuiv nahk võib põhjustada infektsioone. Nahavigastuste ravimata jätmisel võivad harvadel juhtudel naha infektsioonid muutuda süsteemseteks ning isegi eluohtlikuks.

Kuiv nahk

Raskekujulised nahakuivuse seisundid – pärilik häirete rühm, mida nimetatakse ihtiüosiks – võivad vahel olla häirivad ning inetud. Õnneks põhjustavad kõige enam kuiva nahka keskkonnategurid, mida saab vähemalt osaliselt kontrollida. Need tegurid hõlmavad kuuma või külma ilma, madalat niiskust ja soojas vees olemist. Kroonilised või raskekujulised kuiva naha probleemid võivad vajada dermatoloogi hinnangut. Ent eelkõige saate oma naha seisukorra parandamiseks teha ise palju, sealhulgas kasutada niisutavaid aineid ja vältida karedate ning kuivatavate seepide kasutamist

Ravi

Kuiva nahka on tavaliselt üsna lihtne ravida. Kahjustatud nahk tuleb korralikult puhastada ning kanda peale kaitsev emulsioon. “kindad Pudelis” aitab nahal säilitada niiskust, hoides samal ajal eemale nahka kahjustavad ärritajad ja allergeenid.

Sümptomite muutumisel rasketeks või ravile allumatuteks, tuleks alati konsulteerida ka dermotoloogiga, kuna probleem võib olla tõsisem.