Jahm… ma ütlen ausalt, et ka mina oleksin 10 aastat tagasi selline küünetehnik, kes vaataks, et saaks aga odavama raha eest rohkem. Täna ma tõesti soovin, et ma saaks installeerida iga küünetehniku ajju oma teadmised, et iga küünetehnik saaks tarbida teadlikumalt. :))

Tõsiasi on see, et mitte tähelepanu pöörates oma toodete sisule, kvaliteedile, lambi kvaliteedile, lõpetad sa kas ise allergiaga või lõpetab mõni su klientidest. Ma olen leidnud 2017 väljaantud välismaise meditsiini artikli, kus on pealkirjaks ” Kontaktdermatiit- põhjustatud akrülaatide poolt küünemaailmas, kas tõesti tänapäeva ilumaailma epideemia?” See on teema.

On juhtumeid..

..kus kliendid ei julge rääkida, et neil on juba allergia. Mulle on kirjutanud tehnikute kliendid isiklikult, ma olen lugenud foorumitest.

..kus tehnik ei saa enam võtta võõraid kliente vastu, sest teiste tehnikute kasutuses olevad materjalid löövad tal allergia välja. Tean isiklikult mitut tehnikut.

..kus kliendil lööb välja nii tugev allergia, et ta ei saagi enam kunagi geelküüsi/geellakki kanda, halvimal juhul isegi mitte küünelakki. Olen kokkupuutunud vähemalt 3 kliendiga. Üks neist sai pärast pooleaastast pausi uuesti geellakki kasutama hakata.

Mis kõige kurvem, klient usaldab oma tehnikut, teades et tema eest kantakse hoolt..

On muidugi teadmatus- see on inimlik, me saame sellest kõik aru. Oli aeg, kus me sõitsime ilma turvavööta ja see oli okei. Täna on turvavöö automaatne. Me ajas küünetehnikutena, üldse inimestena, õpime koguaeg ja see on normaalne.

Teine asi on juba osaline teadmine/kuulmine, aga siis selle info eitamine. Stiilis, mis jutt see on? Mäletate, kui turvavöö muutus kohustuslikuks? :)) Mina mäletan. Küll nipitati ( eriti noormehed) erinevaid variante, kuidas mitte turvavööd peale tõmmata, see oli nii harjumatu ja ebapopp. Mõelda vaid..:))

Või mäletate, kui kummikinnaste vahetamisest kliendi järgselt hakati rohkem rääkima? Mina mäletan. Mõne jaoks oli see shokk, mis mõttes!? Iga kliendi järgselt??? Kujutate ette ka, mis raha selle peale kulub?? :)))) Ha-ha, olid ajad.. täna on kinnaste vahetus tavaline igapäeva normaalsus, täpselt nagu turvavöö.

Nüüd oleme samas kohas tootesisu mõistmisega ja Ali toodetega.

Mõned tehnikud ütlevad: “Näidake mulle neid allergikuid!? Mina küll ei kavatse nüüd hakata oma lakke välja vahetama!? Mina küll ei kavatse omale mingit uut lampi ostma hakata!? Mina küll ei kavatse mingit 20€-st baaslakki/värvi omale soetada!?”

kuniks… keegi lõpetab allergiaga… ja uskuge, kui see juba ei ole juhtunud, siis see juhtub.. kui mitte täna, siis homme(piltlikult). Täpselt samamoodi nagu ei kujuta me täna ette, ühe paari kinnastega terve päev teenust pakkuda või turvavööta sõitu. Kindlasti leidub veel neidki, aga pigem vähem… :))

Mida veel märgata.

Paraku on nii, et see ei muuda olukorda paremaks, kui te ostate baasi ja pealislaki kvaliteetsema, “kallima”, sest ka värvid sisaldavad allergeene. Paraku on nii, et see ei muuda olukorda, kui sa ostad omale kvaliteetsed tooted, aga lamp on endiselt (piltlikult öeldes) juba 4 aastat kasutuses või võimalikult odav või lausa järelturult.

Veel võib juhtuda olukord, kus klient on pikka aega käinud mõne tehniku juures, kes kasutab Alist soetatud värve ja nüüd sina, kui väga teadlik tehnik, kasutad kvaliteetseid tooteid ja see klient satub sinu juurde. Ja põmaki, nüüd lööb kliendil allergia välja- sinu juures. Teekond allergiani ei juhtu üleöö, see on pikem protsess ja tõepoolest, kui olukord on juba väga pikalt immuunsusele kanna peale astunud, siis võib juhtuda, et täpselt tehnikut vahetades, lööb dermatiit välja..

Lisaks, kui sa või sinu klient on juba akrülaatide allergia saanud või otsustad nüüd tõesti kvaliteedile rõhku panema hakata. Võtad otsuse hakata tooteid välja vahetama, siis üleskutse. Palun, ära müü neid allergeene järelturul. Utiliseeri need. Ka UV/LED lambid kasutatuna, palun, ära müü neid järelturul. Utiliseeri ka need.

Ei saa me ilma ka HEMA-ta.

Ühesõnaga, maakeeli ja metafooridega: HEMA- kutsume teda hellitavalt valge suhkur, DI-HEMA Trimethylhexyl Dicarbamate tema on pruun suhkur. Ehk siis teadupärast pruun suhkur on natuke parem kui valge, sama ka HEMA ja DI-HEMAga.

Mõlemad on nad suhkrud. Suhkrut ei pea otseselt kartma, eks? Väike kogus suhkrut elus ei tee kellelegi liiga.

Ehk siis: DI HEMA, 2- HEMA ja HEMA, kui nad on ingredients listis esimesel kohal, siis on nende sisaldus pudelis KÕIGE SUUREM ehk need tooted on(!) allergeensed, siinkohal ei ole vahet, kas ta on “pruun suhkur” või “valge suhkur”. Allergeeni osakaal on suur, see teeb ka muidugi hinna mõnusamaks, tarbitavamaks.

Heal lapsel mitu nime:  PEG-4 Dimethacrylate- ka sellist nimetust võib kohata.

Heaks jooneks peetakse, kui ingredients listis on DI HEMA, HEMA või 2-HEMA on 2-3 kohal.

Nad jäävad allergeenideks, olles ka listis 3-ndal kohal, aga vähesel määral HEMA-t ja asi on kontrolli all. Nagu ka vähesel määral suhkrut elus ja asi on kontrolli all.

Huvitav fakt:

Portugalis on vahemikus 2013-2015 230 registreeritud kontaktdermatiidiga juhtumit, mis on põhjustatud just akrülaatide poolt.

Nendest 55 olid küünetehnikud, 56 olid küünekandjad ja 119 erineva kokkupuutega.

93% nendest olid kroonilise kontaktdermatiidiga.

Testi tulemusel olid näitajad:

90% nendest oli allergeeniline HEMAle.

64,1% nendest oli allergeeniline HPMA-le ( kasutatakse sagedasti HEMA-free toodetes).

Veel on olemas HEA, 2-HEA(hydroethyl acrylate), THFA(tetrahydrofurfuryl acrylate)- need on ühed ohtlikumad allergeenid üldse. Pigem kohtab neid ülisoodsates toodetes, mis on Hiina päritolu. Kui oled saavutanud allergia HEA-ga, siis HEA sillutab tee ka kindlasti HEMA allergiale.

Ühesõnaga, see teema on ühtpidi keeruline, raske ehk isegi mõista. Kõige lihtsamini ongi vast hea meelde jätta, et väike kogust suhkrut on okei ja liiga palju suhkrut võib tagajärgi tekitada.

Ma toon siia ka 3 esimest Ritzy Rubberi ingredientsi vastavalt järjekorrale:

1. DIPENTAERYTHRITOL HEXAACRYLATE (DPHA)-

Kulumiskindlus, keemiline vastupidavus, kuumakindlus, paindlikkus, kõvadus ja vähene/madal nahaärritus(!). Tagab kiire kõvenemise ja nakkumise.

2. 2-Hydroxypropyl methacrylate (HPMA)- kasutatakse sageli HEMA-free toodetes, aga kohe tugevalt kannul allergeeni mõistes HEMA-le ( vaata huvitavat fakti Portugalist)

mittetoksiline, mittelenduv ja ei muutu kollaseks

3. 2-HEMA (3-5% sisaldus)

Kaitse ennast korralike kvaliteetsete isikukaitsevahenditega, nii säilitad oma tervise. Kui sa oled juba saanud arstilt teadmise, et sul on akrülaatide vastu allergia, siis üks võimalustest on vahetada kindaid ühe töö vältel tihemini, et kinda kaitsevõime sinu tervise suhtes oleks maksimaalne, kui sa muidugi üldse saad enam tööd teha…

Tarbime siis ikka targemalt ja teadlikumalt.

Portugali näide pärineb siit: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28504363/