PSORIAAS mis see on?

Psoriaas on autoimmuunhaigus, mida iseloomustavad ebanormaalsed nahalaigud. Need laigud on tavaliselt punased, sügelevad ning  kestendavad. Need võivad olla erineva raskusastmega: väikesed ning lokaliseerunud kui ka terve keha ulatuses. Nahakahjustused võivad põhjustada psoriaatilisi naha muutusi, mida tuntakse kui Koebneri nähtust. Psoriaas vulgaris (tuntud ka kui krooniline statsionaarne psoriaas või naastulaadne psoriaas) on kõige tavalisem vorm ja see mõjutab 85-90% psoriaasi põdevatest inimestest-.

Põhjused

Psoriaasi tegelik põhjus pole täielikult teada, kuigi umbes kolmandik psoriaasi põdevatest inimestest on raporteerinud ka perekonnas esinevatest juhtudest.

Ravi

Psoriaasi raviks on mitmeid erinevaid ravivõimalusi sõltuvalt seisundi tüübist ja raskusastmest. Mõned levinumad raviviisid on:

  • Paikne ravi (steroidid, barjäärikreemid, emulsioonid, niisutajad ja kaitsvad kreemid)
  • Fototeraapia (UV-ravi)
  • Süsteemsed ained (ravimid või ravi, mis mõjutab kogu keha)
  • Lõikus
  • Alternatiivsed ravimeetodid

Paljudel juhtudel hõlmab ravi mitmekesistatud metoodikat. Fototeraapia, barjäärikreemid või lausa operatsiooniga kasutatavad kortikosteroidid pole haruldased. Kuna nahk kipub psoriaasiga kuivama, siis niisutajad ja emulsioonid on peaagu alati ravi üheks osaks. Ka barjäärikreemid on levinud, kuna isegi väikesed ärritused võivad psoriaasi süvendada.

Kuigi barjäärikreemid moodustavad kaitsekihi allergeenide ja ärritavate ainete eest, on need sageli vaha- või naftapõhised ja kipuvad poore ummistama, põhjustades pikaajalisel kasutamisel mitmesuguseid nahaprobleeme. Ameerika Dermatoloogid on hakanud soovitama “Kindad pudelis” kreemi alternatiivina barjäärikreemidele, kuna “Kindad Pudelis” ühildub naha väliskihil olevate surnud rakkudega aidates nii kaitsta nahka allergeenide ja ärritavate ainete eest. Lisaks ka seetõttu, et “Kindad Pudelis” kreem aitab säilitada naha loomulikku niisutust ning õlisust.

Eneseabi meetmed

  • Igapäevane vannis käimine aitab eemaldada kestendunud naha ning rahustada põletikulist nahka. Lisage vanniveele Surnumere soolasid  ning ligunege vannis. Vältige kuuma vett ja karmi seepe, mis võivad sümptomeid halvendada; kasutage leiget vett ja kergeid seepe, millele on lisatud õlisid ja rasvu.
  • Kasutage kaitsvat kreemi. Kuivatage nahk korralikult ning kandke koheselt nahale head “Kindad Pudelis” kreemi, et hoida nahk niisutatuna. Kandke kreemi nahale iga nelja tunni tagant terve päeva jooksul(!).
  • Kontrollitud päevituse määr võib märkimisväärselt parandada kahjustusi, kuid liiga palju päikest võib põhjustada haiguspuhanguid või suurendada vähi tekke ohtu. Enne päevituse programmi alustamist konsulteerige oma arstiga loodusliku päikesevalguse ravimise eesmärgil kasutamise kohta. Märkige üles päikese käes veedetud aeg vältimaks ülemäärast päikese käes viibimist. Kindlasti kaitske tervet, kahjustamata nahka laia spektriga päikesekaitsekreemi või SPFiga “Kindad Pudelis” kreemi. Kandke rohkesti päikesekreemi nahale ning korrake tegevust kahe tunni tagant – või tihedamini, kui käite ujumas või higistate. Üldiselt kandke “Kindad Pudelis” kreemi peale iga nelja tunni tagant.
  • Võimalusel vältige psoriaasi käivitavat päästikut. Uurige välja, mis käivitab just teie psoriaasi ning vajadusel astuge same nende ärritajate eemaldamiseks või vältimiseks. Infektsioonid, nahavigastused, stress, suitsetamine ja intensiivne päike – kõik need tegurid võivad psoriaasi laiendada.
  • Vältige alkoholi joomist. Alkoholi tarbimine võib vähendada mõnede psoriaasi ravimite efektiivsust.